Bir Sayfa Seçin

POS (Point Of Sale) Satış Noktası anlamına gelir. Bu, restoran ve perakende endüstrisinde kullanılan bir sistemdir. Bu bilgisayarlı sistem, işletme sahiplerinin satışları, nakit akışlarını, gıda envanterini takip etmelerine ve defter tutma işlemlerinizi büyük ölçüde kolaylaştırmasına yardımcı olur.

Doğru Restoran POS Sistemini Seçme

Doğru restoran POS sistemini seçmek, restoranınızın sorunsuz çalışması için kritik öneme sahiptir. Tam olarak neye ihtiyacınız olup olmadığını anlamanız gerekir.

POS Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde restoran sektörüne yönelik birçok POS sistemi ve yazılımı üreten firma bulunmaktadır. Her sektörün farklı ihtiyaçları bulunmaktadır. Pos donanımı ve yazılımı üreten firmalar en çok restoran sektörüne özel çözümler üreterek bu sektörün ihtiyaçlarına detaylı işlevlere sahip cihazlar sunmuşlardır. İşletmenize uygun POS‘u seçerken birçok konuda ayrım yapabilir, detaylara dikkat ederek karar verebilirsiniz. Yiyecek içecek işletmelerinin kendi tipine uygun pos yazılımı ve donanımı seçerken detaylı şekilde dikkat etmeleri gereken bir takım özellikler vardır.

Peki doğru olanı nasıl seçiyorsunuz? 

Bir satış noktası sistemi (POS) satın almak veya değiştirmek, herhangi bir işletmeci için önemli bir stres kaynağı olabilir. Restoran dünyası günlük zorluklardan pay aldığı için, yeni bir restoran çözümü alırken doğru soruları sormak zorunludur.

6 Adımda Doğru POS Sistemi Nasıl Seçilir?

İşletmeniz için bir POS seçerken, takip etmeniz gereken 6 basit adım şunlardır:

1. İhtiyaçlarınızı tanımlayın

Faturalamanın ötesinde, POS sistemleri her tür restoran işletmesi için geniş bir özellik yelpazesine sahip olabilir. Envanter yönetimi, raporlama veya fiyat kontrolü için, satış noktası yazılımı çok çeşitli ihtiyaçları karşılayabilir. POS’ unuzu değiştirmeyi düşünüyorsanız, günlük olarak karşılaştığınız sorunları tanımlayın ve sahip olmak veya iyileştirmek istediğiniz herhangi bir özelliği not edin.

2. Bütçenizi ayarlayın

Yeni bir satış noktası büyük bir yatırımdır. POS sistemleri için fiyat aralığı, örneğin işinizin boyutu, gereken IT altyapısının türü, kullanıcı sayısı ve fiziksel bileşenler (dokunmatik ekran, klavye vb.) Gibi çeşitli faktörlerden dolayı büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Yazılım veya donanım olsun, çoğu ürün, perakende satış işleriniz için uygun değildir veya özel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmamıştır.

3. Farklı çözüm türleri hakkında bilgi edinin

Bir satış noktası güçlü ve verimli olmalıdır. Güvenilir, sürdürülebilir olmalı ve perakende ticaretinize uygun kapsamlı bir özellik kümesi sağlamalıdır.

Hangi özellikleri sunuyor?

İhtiyaçlarınız değiştikçe daha verimli hale getirmek için yeni modüller ekleyebilir misiniz?

Verilerinizi etkili bir şekilde koruyor mu?

E-ticaret ve stok yönetimi ile entegre mi?

4. Satın almadan önce deneyin

Araştırmanız iyi bir şekilde yapıldığında ve ihtiyaçlarınız net bir şekilde belirlendiğinde, bir demo isteğinde bulunun ve çözümü kendiniz deneyin.

5. Satış sonrası hizmete yakından bakın

Müşteri servisi çok önemlidir. Sorun veya sistem arızası durumunda yeterli kullanıcı kılavuzlarına, eğitime ve desteğe eriştiğinizden emin olun.

6. İtibarınızı aklınızda bulundurun

POS satıcıları hakkında ne biliyorsunuz? İşinizin gerçekliğine, sektörüne ve pazarına aşina mı? Mali açıdan sağlam bir şirket için seçim yapmak önemli bir husustur.

Doğru satış noktasını seçmek, çalışanlarınız üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır ve tek başına müşterileri kazanmanızı sağlayabilir.