possistemi1İşletmede kurulan yerel ağ aracılığı ile sabit terminaller, mobil terminaller ve üretim noktalarındaki yazıcılar arasındaki haberleşme sağlanır. Satış bilgileri, gerek işletmede yerel olarak, gerekse herhangi bir uzak noktadan raporlama programı ile toplanır. Bu raporlar sayesinde işletme yönetimi işlemeye ait tüm verilere ulaşma imkanına sahip olur, kontrol işlemlerini kısa sürede ve kolayca gerçekleştirir. Kontrolün yanı sıra veriler, performans değerlendirmeleri yapmaya imkan sağlayarak kısa vade ve uzun vade plan ve değişiklikleri için fikir oluşturulmasını sağlar.

POS teknolojisi başlıca mağaza, süpermarket, cafe, restoran gibi satın alma alanlarında kullanılır. Bir müşteri bir ürün satın aldığında ve tutarı ödemek istediğinde sistem, satın alma detaylarını (zamanını tarih ve mağaza bilgileri vs.) daha sonra çeşitli raporlarda kullanmak amacıyla sisteminde bulunan veri tabanına kaydeder. Yeni üretilen ve yasal olarak yükümlülük getirilen sistemlerde vergi kurumları tarafından istenen gönderilmesi zorunlu resmi raporlar da otomatik olarak sistem tarafından kuruma iletilmektedir.

POS sistemi sayesinde günümüzde küçük ya da büyük perakendecilerin hepsi, müşterilerin satın aldığı malın takibini kolayca yapmaktadır. Perakendeciler bu sistemle birlikte kısa bir zamanda kendi şubelerinde sattıkları bütün ürünlerin kayıtlarını tutabildikleri gibi başka şubelerde satılan ürünlerin satışlarını da karşılaştırabilmektedirler.

POS sistemine her geçen gün yeni bir yenilik eklenerek güçlendirilmeye devam ediyor. Birçok işletme müşteri ödüllendirme programına başlayarak bu sayede müşterilerinin takibini de yapabiliyor. İşletmeler müşterinin isim bilgilerinin yanında birçok bilgiye de bu yöntemle kolayca ulaşabiliyorlar. Bu gibi özelliklerle işletmeler müşterilerine odaklanıp onlara göre pazarlama çalışmaları yapabilmektedirler.

WEB ÜZERİNE TEMELLENEN POS;

Gerekli güncellemeler ya da yazılım yüklemeleri olmadan, bir internet bağlantısıyla bütün bilgisayarlar üzerinde çalışabilen POS, internetin kullanımının artmasıyla popüler olmuştur. Bu sistem, gerçek zamanlı yedekleme ile çoklu bilgi merkezleri içerisindeki ‘server’larda çalışmaktadır.