Bir Sayfa Seçin

Konuk ağırlama endüstrisinde POS sistemi geniş anlamı ile bir bilgisayar ağı üzerinde kayıt edici cihazları, bilgisayarları, diğer ilgili araçları kapsayan sistemlerdir. Diğer satış noktası sistemleri gibi satış, stok, sipariş, servis ve daha birçok işlemi kayıt altında alır, nakit tutarını takip eder. Uzaktan da bağlanabilen sistem sayesinde olası durumlarda kontrolü diğer yetkili kişilerin de alabilmesine olanak verir.

POS Satış noktası sistemleri, restoran endüstrisinde devrim niteliğinde sonuçlar doğurmuştur. Özellikle arka ofis programları ve merkezi sistem bu endüstride yaygın biçimde kullanılmaktadır. Arka ofis programları ile satış, stok, paket siparişler, promosyonlar kolayca takip edilebilmektedir. Ayrıca birçok raporlama ve analiz imkanı oluşturan programlar sayesinde ayrıntılı dökümler alınabilmektedir. Merkezi sistem sayesinde ise birden fazla şubesi veya mağazası olan işletmelerin tek merkezden tam kontrolü sağlanabilmektedir.

kagirlama

Wireless POS olarak bilinen mobil terminaller de en çok, masada servis almanın, hesap ödemenin yoğun olduğu bu sektörde kullanılmaktadır. Mobil terminaller ile sipariş anında mutfağa iletilebilmekte, kasadan hesap bilgisi alınarak masada hesap ödeme imkanı doğmaktadır. Böylece zamandan ve mesafeden tasarrufla daha hızlı, eksiksiz ve hatasız işlem gerçekleştirilmektedir.

Günümüzün teknolojileri ile artık kaydediciler yeni yetenek kazanarak daha pratik, estetik ve kapsamlı hale gelmektedir. Son dönem geliştirmeleri içerisinde öne çıkan dokunmatik ekranlar ‘merkezi kontrol ünitesi’ ya da ‘mağaza kontrolcüsü’ olarak bir ‘server’a bağlanarak çalışırlar. Yazıcılar ve monitörler aynı network üzerinde bulunurlar. Bununla birlikte dokunmatik ekranlardan sonra tuş takımının kalkması ile satış terminallerin boyutları da küçülmüş daha rahat kullanılmaya başlanmıştır.