POS Sistemlerinin Çeşitleri

Cafe bar restoran sektöründe oldukça yaygın olarak kullanılan POS sistemleri temel olarak 3 farklı yapıdadır. POS PC, bütünleşik POS  ve bulut (cloud) POS olarak isimlendirebileceğimiz bu sistemleri daha yakından inceleyelim.

  1. POS PC Sistemleri:

Bu sistemler Windows işletim sistemi ile çalışan bir POS donanımı ile kurulur. Kısaca bu cihazlar POS haricinde PC kullanım özelliğine de sahip olan satış noktası terminalleridir. Bu sistemler Windows tabanlı olduğundan daha esnek bir yapıya sahiptir, farklı programların da pos yazılımı ile birlikte aynı cihaz üzerinde çalıştırılması mümkündür. PC POS sistemleri çok kompleks bir yapıya sahip, IT altyapısı olan ve POS PC haricinde farklı programlar da kullanması gereken işletmeler veya kasada sahibinin oturduğunu daha butik işletmeler için oldukça kullanışlıdır. Ancak PC POS ile ilgili bir konuda dikkatinizi çekmek isteriz. Bütünleşik olmayan bu sistemlerde donanım kullanılırken başka programlar da çalıştırılabilir ve hatta internete bağlanılabilir. Bu sistemi kullanan kasa görevlinizi POS sistemi için kullandığınız ekrandainternete girerken bulabilirsiniz. Bu durum sistemi virüslere açık bir hale getirir.

  1. Bütünleşik Sistemler

Restoran sektörüne özel olarak tasarlanmış ara yüzü ve donanımları ile POS donanım ve yazılım sistemleri bütünleşik halde temin edilebilir. Böylece yıllar içerisinde yazılıma güncellemeler dahi yapılsa donanım ve yazılım arasında uyumsuzluk olmaz.

Bütünleşik restoran otomasyon sistemlerinin en büyük avantajı restoran işletme sistemi haricinde farklı hiçbir program çalıştırmamasıdır. Bu nedenle cihazlara virüs bulaşma ihtimali gibi güvenlik açıkları yoktur. Donanımlar 10- 15 yıl gibi çok uzun sürelerce kullanılabilir, sık sık arızalanmaz veya işletim sistemi çökmez. Bütünleşik sistemlerin dezavantajlarını da sıralamak gerekirse öncelikle belirtmeliyiz ki bu sistemler POS PC ve Bulut POS sistemlerine göre biraz daha yüksek ön yatırım maliyetleri ile kurulurlar. Diğer yandan, bütünleşik POS sistemlerinin donanımları yalnızca kendi pos yazılımını çalıştırır. Word, excel dahil olmak üzere başka hiçbir program çalıştırılamaz.

  1. Bulut POS Sistemleri

Son yıllarda oldukça popüler olan bulut (cloud) teknolojisi restoran otomasyon sistemlerinde de yaygın olarak kullanılmaya başlandı. İlk yatırım maliyetleri çok düşük olan bulut POS sistemleri işletmelerin satış veya ciro bilgilerini gerçek zamanlı olarak takip etmelerine imkân verir.

Sistem bulut teknolojisi üzerinden çalıştığından, işletmelerin verileri yüksek güvenlikli sunucularda tutulur ve anlık olarak yedekleme yapılır.

Bulut sistemlerAndroid ve IOS işletim sistemleri ile çalışabilir. Ancak IOS tabanlı yazılımları çalıştıran donanımlar daha pahalı olduğundan hem ekonomik hem de kolay kullanıma sahip Android tabanlı yazılımları tercih etmeniz işletmeniz için daha az maliyetli olacaktır. Diğer yandan Android, birçok marka cihaz ile uyumlu çalışırken IOS yalnızca tek bir markanın cihazlarında çalışır. Bu da sizi tek bir marka donanım almak durumunda bırakacaktır.

Bulut sistemlerinin bazıları offline olarak da çalışabilir. Yani işletmenizdeinternet bağlantısı kopsa dahi mağazalardaki çalışma devam eder. Bağlantı sağlandığında offline girilen tüm siparişler sisteme aktarılır, veri kaybı yaşanmaz. Bu önemli özelliğe sahip olabilmeniz için bulut POS sistemi satın alırken, offline çalışma özelliği olan yazılımları tercih etmelisiniz.

Bu yazımızda, işletmeniz için doğru POS seçimi yapabilmeniz adına sizlere restoran otomasyon (POS) sistemlerini ve çeşitlerini aktardık. Seçim yaparken yazımızın size fayda sağlayacağını umuyoruz. Sorularınız için bize her zaman danışabilir, web sitemizdeki iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.