POS Sistemleri Nedir, İşletmenize Nasıl Fayda Sağlar?

Cafe bar veya restoran işletmecisiyseniz, hangi restoran pos sistemi sizin için daha uygun olursorusunun cevabını bulmak sizin için hayati önem taşır. İngilizce adı ile “point of sales” yani POS sistemleri, diğer adıyla restoran otomasyonu, kimileritarafından yalnızca masalardan sipariş toplamaya yarayan bir sistem olarak bilinse de aslındaişletmenizin maliyet hesabından, kampanya yönetimine, stok takibinden garson vardiya kayıtlarına kadar pek çok manuel süreci saniyeler içerisinde otomatik olarak takip etmenizi ve bilgiye tek tuşla ulaşmanızı sağlar. Üstelik işletmenizin her bir operasyonunda maliyetleri yüksek bir doğruluk payı ile hesaplamanızı ve böylece gereksiz harcamalarınızı engellemenize imkan tanır. Bu nedenle bir restoran programı kullanmak işletmeniz için en doğru karar olacaktır. Özellikle çok şubeli işletmelerde yapılan kampanyalar, fiyat değişiklikleri, happy hour gibi işlemlerin tek bir yönetim panelinden aynı anda bütün noktalarda uygulanmasını sağlayarak şubelere standardizasyon getirir. Ayrıca sistem, servis kalitenizi iyileştirerek işletmenizin müşteri memnuniyetini arttırır.

Bu noktada doğrudan karlılığınızı da arttırabileceğinizden işletmeniz için en doğru POS sistemini seçmelisiniz. Peki POS çözümleri nedir ve işletmeniz için doğrusu hangisidir, hep birlikte detaylarıyla inceleyelim:

POS Sistemleri Nedir, İşletmenize Nasıl Fayda Sağlar?

Öncelikle bizim ele aldığımız sistemlerinin, bankaların satış noktalarında kredi kartı ile ödeme yapılması için dağıttığı pos cihazlarından çok farklı olduğunu belirtmek isteriz. Bu iki kavram birbiri ile karıştırılabiliyor ancak POS, diğer adıyla cafe- restoran otomasyon sistemleri çok daha kapsamlı bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistemler sektörde farklı isimlerle anılabiliyor. Restaurant sipariş uygulaması, pos programı veya adisyon programı olarak da karşınıza çıkabilecek bu sistemler işletmenin misafirlerine sorunsuz bir ziyaretçi deneyimi yaşatmasına yardımcı olur ve işletme yöneticilerinin de günlük işlerle ilgili birçok detay raporu sistem üzerinden çekebilmesini sağlar. Bu sistemleri işletmenize kurmak operasyonlarınızın işleyişini düzenler ve işletmenizde kurulması gereken garson sistemi bu cafe bar otomasyonu üzerinden otomatik olarak takip edilir.

Peki tanımını yaptığımız bu sistemler işletmenize ne gibi faydalar sağlar, sizin için en iyi restoran otomasyon programı nedir ve POS seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

İşletmeniz İçin En Uygun POS Sistem Alternatifleri

Bu sistemlerküçük bir kahve dükkanından tutun, üretim tesisi de olan çok şubeli pastanelere kadar farklı büyüklükte pek çok işletmede kullanılabilir. İşletmenizin büyüklüğü, servis yönteminiz, entegre etmek istediğiniz ek donanımlar ve görmek istediğiniz raporlara göre seçeceğiniz POS otomasyonu değişiklik gösterecektir. Şimdi bu sistemlerinin temelden gelişmişe doğru hangi donanım kombinasyonları ile kullanılabileceğinden bahsedelim:

  1. Tek Donanım ve Tek Yazıcıyla Kurulan Basit POS Sistemleri

Alan olarak küçük ve az masalı bir işletmeyseniz ve temel bir sipariş takip sistemi kurmak istiyorsanız öncelikle bir POS cihazı ve bağlı bir yazıcı ile işe başlayabilirsiniz. Bu sistem ile bir adet POS ekranı kasiyer tarafından kullanılır. Garson, not ettiği siparişlerin bir kopyasını kasiyere verir, diğer kopyasını da mutfağa iletir. Kasiyer, servis verilen masa için hesabı açar, mutfak da ilgili siparişleri hazırlar. Hesap pusulası POS ekranına bağlı olan yazıcıdan çıkarılır ve ödeme bu hesap pusulası ile müşteriden talep edilir.

 

 

  1. Mutfak ile Entegre Edilmiş Sistemler

POS çözümleri en temel şekilde şöyle kullanılabilir:İşletmenin mutfağına da POS sistemine bağlı bir yazıcı yerleştirilir. Garson, masanın siparişlerini alıp kasaya ilettikten sonra kasiyer POS ekranından masaya siparişleri girer ve bu siparişler mutfaktaki yazıcıdan otomatik olarak yazdırılır. Mutfak, yazıcıdan çıkan siparişi hazırlar, masaya servis etmesi için garsona iletir.

Sisteme giriş yapılan masa siparişleri, standart kullanıcılar tarafından silinemez, ancak yetki sahibi kullanıcılar silme işlemi yapabilir. Yetki sahibi kişilerce dahi silinen siparişler raporlanabilir ve takip edilebilir. Sistemin bu özelliği sayesinde henüz stok sistemi kurulmadan bile kaçaklar önlenebilir. Mutfağa gönderilen siparişin iptal edilememesi veya tanımlanan bir yetki ile iptal edilebilmesi üstelik tüm iptallerin raporlanabilmesi kötü amaçlı davranışların önüne geçebilecek, güvenlik açığı bırakmayacaktır. Manuel sistemlerde sipariş alınıp servis tamamlandıktan sonra ödemesi alınan adisyonun ortadan kaybolması ihtimaller dahilindedir. Ancak bu sistemlerde yapılan her işlem kayıtlıdır. Böylece oluşabilecek kaçakların önüne geçilebilir.

Mutfak ile entegre edilmiş bir sistem servis süresini kısaltır ve el ile not alınırken olabilecek karışıklıkların önüne geçer.

  1. Birden Fazla Donanımla Kurulan POS Sistemleri

Yukarıda anlattığımız basit sipariş takip sistemlerigibi çalışan ancak birden fazla POS ekranı kullanılarak kurulan bu sistemlerde artık kasiyer yerine masa siparişlerini ekrana direkt olarak garsonlar girer. Özellikle çok katlı, çok masalı, geniş alanlı veya çok şubeli işletmelerde birden fazla donanıma ihtiyaç duyulur. Bu sistemde garsonlar, aldıkları siparişi kendileri ekrana girerler, sipariş mutfağa otomatik olarak düşer. Masa hesabı istediğinde de garson POS ekranına bağlı olan yazıcıdan döküm alarak müşteriye hesabı sunar.

Birden fazla POS ekranı ile kurulan cafe bar restoran sistemlerinin önemli avantajları vardır. Bu sistemler daha az personel ile daha fazla masaya hızlı servis yapılmasını sağlayarak müşteri memnuniyetine katkıda bulunur.