Uygulamaya koyulan yasal düzenleme ile yeni nesil POS cihazları yasal yükümlülük haline getirildi. Yeni nesil POS cihazlarının ana özelliği, bilgisayar tabanlı olması ve internet yoluyla Gelir İdaresi Başkanlığı’na güvenli şekilde veri aktarabilmesidir. Devlet tarafından bu şekilde otomatik olarak vergi bildirimi ve kontrolü sağlanırken günümüze kadar birçok yeni özellik kazanarak gelişen POS sistemleri de işletmelere daha kapsamlı ve gelişmiş yazarkasa teknolojileri sunmaktadır.

Restoran programları, restoran işletmelerinde POS donanımlarını çalıştıran, işlemleri kayıt altına alan, hesaplayan ve raporlayan yazılımlardır. Restoran programlarının en yüksek verimle çalışması öncelikle donanımlarla uyumlu olmasına ve işletmedeki tüm POS sistemleri cihazlarında çalışabilir olmasına bağlıdır. Yazılımları sunan üretici firmaların ‘donanım ve yazılımı birlikte üreten’ bir firma olması bu yüzden önemlidir. Bu şekilde tüm cihaz ve sistem alanlarında uyumlu bir işleyişe sahip POS sistemleri sorunsuz ve aksama olmadan çalışmakta, olası bir durumda kolay ve hızlı çözümler üretme, problem çözme yetisine sahip olmaktadır.

Restoran programları, restoran yazarkasa sistemlerindeki fonksiyonları ile işletmelere birçok fayda sağlamaktadır. POS sistemi içerisinde kullanılan cihazlardaki programlar sayesinde sipariş, servis, satış, stok, maliyet, ürün ve fiyat tanımlama, analiz, raporlama, masa ve hesap yönetimi gibi işlemleri hızlı ve hatasız bir şekilde gerçekleştirmektedir. Ayrıca restoran programları tüm bu işlemlerin arasında eşzamanlı bir etkileşim sayesinde bağlantı kurmaktadır. Bir müşterinin siparişi vermesinden hesap ödemesine kadar geçen süreçlerin tümünde yapılan işlemlerin hızlı biçimde sisteme işlemesi mutfak, kasa, stok ve servis birimleri arasındaki koordinasyonu belirlemektedir. Bu da sirkülasyonu sağlayarak verimi arttırmaktadır.

Restoran programları paket sistem, kişiye özel (kartlı) sistem, promosyon ürünler, özel gün tanımlamaları gibi günümüzde sektörün gelişmesiyle ortaya çıkan yeni aktivitelerle ilgili de fonksiyonlar sağlamaktadır. Ayrıca manyetik kart okuyucu, terazi, barkod okuyucu, mutfak gösterge sistemi ve yazıcılar gibi ek donanımlarla da uyumlu çalışarak işletmelerin özel sistemlerle çalışmalarına olanak sağlamaktadır.