Restoran otomasyon sistemleri, konuk ağılama ve perakende sektöründe POS cihaz ve sistemlerinin en yoğun ve en kapsamlı olduğu restoran işletmelerinde birçok işlev üstlenmektedir. Bunlar içerisinde uygulanması zorunlu olan hesap işlemleri, rapor bildirimleri, banka işlemleri gibi hareketlerin yanı sıra etkin bir şekilde uygulandığında işletmenin verimin arttıran, işletmeye özelleştirildiğinde büyüme ve gelişmeyi tetikleyen donanım ve yazılım uygulamaları bulunmaktadır.

Özellikle sirkülasyonun yoğunluğu, kalabalık masalar, ürün ve menülerin zenginliği, stok takibinin önemi, mutfak bölümünün düzeni gibi restoranlara özel konular restoran otomasyon sistemlerinin önemini arttırmaktadır. Ayrıca restoranlar müşteri beklentileri açısından daha özenli ve titiz bir hizmet gerektirmektedir. Restoran otomasyon sistemlerinin de düzen, hız ve kalite açısından fast-food işletmeleri, cafe veya barlara göre daha çok katkı sağlaması, daha iyi bir işleyiş oluşturması beklenmektedir. Buradaki katkı öncelikle çalışan elemanlarla makine sistemleri arasındaki makul dengeye göre belirlenmektedir. Restoranlarda sunulan hizmet içerisindeki insan faktörünün müşterilerde samimi duygular ve ‘müşteri sadakati’ uyandırması sebebiyle müşteri ile kurulan iletişim ve etkileşim önemlidir. Restoran otomasyon sistemi de bu önem dahilinde olabilecek en iyi biçimde işletmeye entegre olmalıdır.

Restoranlarda kullanılan POS cihazları içerisinde doğrudan müşteri etkileşimine dahil olan araçlar satış terminalleri ve mobil terminaller olarak karşımıza çıkmaktadır. Mobil terminaller masada sipariş ve hesap işlemleri gerçekleştirmeyi sağlayarak çalışanlara hızlı ve eksiksiz bir hizmet sunma imkanı sağlar. Özellikle bahçeli veya çok katlı restoranlarda olmazsa olmazdır. Mobil terminaller ile alınan siparişler anlık olarak mutfağa ve kasaya iletildiğinden siparişler daha hızlı hazırlanmakta bu da müşteri memnuniyetine yansımaktadır.

Arka ofis programları, restoran otomasyon sistemlerinde maliyet ve stok kontrolü, raporlama, analiz oluşturma, muhasebe, müşteri ve promosyon takibi, paket sipariş sistemi gibi fonksiyonları yöneterek işletmeyi dinamikleştiren araçlardır. Bu yazılımlar sayesinde işletmeler daha profesyonel bir çalışma yürütmekte, büyüme ve gelişme için plan ve programlar hazırlayabilmektedir.

Birden fazla şubesi olan işletmelerde uzaktan erişim ile kontrolü sağlayan ‘merkezi sistem’ ile tüm şubelerle anlık etkileşim kurulabilmektedir. Derecelendirilmiş yetki seviyeleri atanarak görevlendirme yapılabilmekte, işletme yönetimi organize edilebilmektedir. Restoran otomasyon POS cihazlarında oluşturulan her işleme anında müdahale edilerek işlem iptali, düzeltmesi veya yenilemesi yapılabilmektedir. Merkezi sistem, tek merkezden tüm sistemi ve tüm şubeleri kontrol etme imkanı sağlayarak işletmeye kapsamlı denetleme ve yönetim sunmaktadır.