Garson el terminali, kablosuz satış terminali olarak işlev gören mobil POS cihazıdır. Garson el terminali, özellikle yeme-içme işletmelerinde sipariş ve hesap işlemlerini müşterilerin masalarının başında yapmak için tercih edilmektedir. Konuk ağırlama ve perakende sektörünün diğer alanlarında da sıkça kullanılan mobil POS cihazları, POS işlemlerini seyyar biçimde gerçekleştiren çalışanların mesafeden, zamandan ve işgücünden tasarruf etmelerini sağlamaktadır.

Mobil terminallere işlenen veriler eşzamanlı olarak mutfak ve kasa bölümlerine ulaştığı için siparişin alınması ile aynı anda hazırlanması ve hesap işlemleri mümkün olmaktadır. Ayrıca bu veriler arka ofis programları ve stok programları tarafından da kullanılabilmektedir. Garson el terminaline işlenen tüm veriler ‘database’lerde kayıtlı olduğundan rapor ve analizlerde kullanılarak incelenme ve döküm alma imkanı oluşmaktadır. Bunun yanı sıra garson el terminali ile tam kontrol ve denetleme imkanı da doğmaktadır. Garson el terminalinin kaydettiği veriler incelenerek olası kayıp ve kaçaklar engellenebilmektedir. Bu özelliği ile garson el terminali, çalışanlar arasındaki huzuru ve düzeni sağlamaktadır.

İyi bir garson el terminalinde olması gereken özellikler öncelikle donanımının ve yazılımının kalitesidir. Diğer özellikler ise kolay bir kullanıma sahip, fonksiyonel, ergonomik ve estetik bir görünüme sahip olması olarak özetlenebilir. El terminalleri bu özellikleri ile işletmelere hızlı, hatasız ve estetik bir servis ve sipariş hizmeti sunma imkanı vermektedir. Genellikle dokunmatik ve tuşlu bir yapıda olan mobil el terminalleri, sabit satış terminallerinin tüm özelliklerini taşımaktadır. Hafif olması özellikle geniş, bahçeli ve çok katlı işletmelerde bir avantaj olmaktadır.